תפריט תחזית פורום כניסה
הצטרפותחברים
שבת, 28.05.2022
כ"ז אייר התשפ"ב
סיזונט - דף הבית אודות כתבות ומאמרים גלרית תמונות סיזונפדיה תנאים והגבלות הצטרפות צור קשר
חדשות ועדכונים:

ענני CB בסתיו

באזור הטרופי של כדור הארץ עובי שכבת האטמוספירה, ובכלל זה של הטרופוסיפרה, רב יותר. ככל שנעים לעבר הקטבים האטמוספירה נדחסת לעובי קטן יותר. בקוטב עוביה של הטרופוספירה מגיע לפחות ממחצית מעוביה באזור הטרופי וקו המשווה. ענני סי.בי של האזור הטרופי עבים יותר כל השנה מאלו של אירופה.

בקיץ קיימת הצפנה של חגורות הלחץ האטמוספיריות ושל זנית השמש, ובחורף הדרמה.
בקיץ עובי האטמוספירה מעל המזה"ת וישראל רב יותר. בסתיו עדיין עובי רב יותר, וכאשר יש תנאים של אי יציבות, עם קונבקציה ולחות אז עשויים לצמוח ענני סי.בי מאוד מפותחים ועבים, כמו זה שבתמונה.

ענני הסי.בי עשויים להגיע עד לגבול העליון של הטרופוספירה ואז "להימרח" וליצור את ה"סדן" - שצבעו בהיר והוא נע עם רוחות הרום החזקות מהר יותר ולמעשה מקדים את יתר ענן הסי.בי (כלומר מקדים את החלק התחתון של הענן).

בשכבת הטרופוספירה, שהיא שכבת האטמוספירה התחתונה, יש עירובוליות, קונבקציה (עליית אוויר) ויצירת עננים ובה מתרחשות כל תופעות מז"א. מעל לטרופוספירה נמצאת שכבת הסטרטוספירה ובה יש אינברסיה ונבלמת עליית האוויר, ולכן ענני סי.בי לא יגיעו לשכבה זו אלא צמיחתם תיבלם בשכבת המעבר בין הטרופוספירה לסטרטוספירה - שכבת המעבר מכונה טרופופאוזה.

ככל שענן הסי.בי צומח יותר לגובה ועבה יותר כך יש לצפות לסופות רעמים חזקות ורבות יותר, לגשם חזק, ברד וזרמים אנכיים חזקים יותר. הגשם היורד במצבים כאלו של אפיק ים סוף פעיל הוא "גשם חם" שנוצר מקונבקציה תרמית מקומית.
נעשה באהבה ע"י © כל הזכויות שמורות 2022 
ההודעה נשלחה בהצלחה!
נציגנו ישובו אליכם בהקדם, תודה