תפריט תחזית פורום כניסה
הצטרפותחברים
שבת, 28.05.2022
כ"ז אייר התשפ"ב
סיזונט - דף הבית אודות כתבות ומאמרים גלרית תמונות סיזונפדיה תנאים והגבלות הצטרפות צור קשר
חדשות ועדכונים:

טורנדו,נד מים,עלעול ומה שביניהם.

טורנדו - משפך צר יחסית בצבע אפור-שחור שיורד מענן מפותח (ענן קומולונימבוס) אל הקרקע. קוטר המשפך צר יחסית ויכול לנוע ממטרים בודדים ועד למאות מטרים עד ק"מ. משפך זה מסתחרר במהירות רבה ומכיל רוחות חזקות במיוחד שמהירותן כמה מאות קמ"ש. את הטורנדו נהוג למיין לפי עוצמת הרוח וקוטר המשפך לפי סולם פוגי'טה ויש בו 6 דרגות החל מדרגה נמוכה של F0 ועד לדרגה החזקה של F5. אל היווצרות המשפך מתלוות סוןפות רעמים וברד חזקות. הטורנדו נוצר רק מעל ליבשה לרוב מעל שטחים מישוריים נרחבים ומאפיין אטמוספירה בלתי יציבה אבל לחה. עדויות על טורנדו בישראל יש מנובמבר 1994 בעת אירוע חריג של אפיק ים סוף פעיל - (טורנדו בשפלה הדרומית וצפון מערב הנגב), בינואר 1990 בגליל המערבי (חלק טוענים שמדובר במיקרוברסט לח) וכן בנובמבר 1963 בשרון (כנראה מיקרוברסט לח). האירוע של 4/4/2006 בגליל הצפון מערבי הוא אירוע טורנדו ולא מיקרוברסט לח!

נד מים - משפך דמוי טורנדו שיורד מענן מפותח (ענן קומולונימבוס) אל הים. מדובר במשפך מאוד צר. זה לא טורנדו משום שהוא נוצר מעל לים. עם עלייתו אל היבשה הוא נעלם. נד המים מעיד על אי יציבות אטמוספירית חזקה ומקומית. תופעת "נד מים" שכיחה מאוד בחופי ישראל ומתרחשת כמעט מדי חורף.

עלעול - מערבולת רוח חזקה וצרה שבה האוויר נע בצורה של מערבולת תוך כדי עלייתו. נוצר בתנאים של אי יציבות אטמוספירית חזקה אבל בתנאים של יובש ללא לחות ובלי עננות! נפוץ מעל שטחים חוליים מדבריים עקב חימום בלתי אחיד של הקרקע. העלעול צר מאוד ולמעשה מדובר על סופת חול מקומית חזקה שבה החול מסתחרר כלפי מעלה. העלעול מתחיל מהקרקע כלפי מעלה בניגוד למשפכי הטורנדו או נד המים שמתחילים מהענן המפותח אל הקרקע היבשתית (בטורנדו) או אל הים (בנד מים). מהירות הסחרור יכולה להגיע ליותר מ50 קמ"ש (30 קשר).

פרץ רוח - הכוונה למשבי רוח עזים מתחת לענן קומולונימבוס מפותח במיוחד. נוצר עקב זרמי אוויר יורדם אל הקרקע מהענן המפותח. קוטר התופעה יכול להגיע לכמה מאות מטרים או לכמה קילומטרים בהתאם לקוטר הענן שיוצר את התופעה. מהירות הרוח יכולה להגיע ליותר מ 120 קמ"ש (70 קשר). כאשר היקף התופעה קטן מ 4 ק"מ אז התופעה מכונה "מיקרוברסט" וכאשר התופעה רחבה יותר ומעל 4 ק"מ היא מכונה"מקרוברסט".

יש שני סוגים של פרץ רוח:

פרץ לח - כאשר מתחת לענן קומולונימבוס יש לחות רבה. כלומר כאשר האטמוספירה מאוד לא יציבה ומאוד לחה. כאשר עוצמת הגשם חזקה במיוחד אז משקל טיפות המים מגביר את עוצמת זרם האוויר היורד. אירועים של "מיקרוברסט לח" נפותים בעת מעבר של חזיתות קרות.

פרץ יבש - מתרחש כאשר מתחת לענן הקומולונימבוס יש שכבות אוויר יבשות ואז טיפות המים שיורדות מהענן מתאדות. ההתאדות של הגשם היורד גורמת להתקררות של האוויר מתחת לענן ואז משקל האוויר וצפיפותו עולים והתוצאה היא תאוצה רבה יותר של זרם האוויר שיורד מהענן המפותח. תופעות של "מיקרוברסט יבש" נפותות בסיומם של אירועי שרב. אירוע מפורסם של "מיקרוברסט יבש" התרחש בתחילת אפריל 1989 בסיומו של שרב כבד באזור עמק בית שאן עם משבי רוח מקומיים מכיוונים שונים של יותר מ 140 קמש".

* האירוע שהתרחש בגלילה מערבי בתאריך 4/4/2006 הוא טורנדו לכל דבר, משום שהתרחש מתחת לענן קומולונימבוס מפותח עם לחות רבה ובעת ירידת גשם כבד וברד כבד. יש עדויות מצולמות של משפך צר שירד מהענן המפותח והסתחרר במהריות רבה תוך שהוא זורע אחריו הרס נקודתי רב, נזק למכוניות, לעמודי חשמל ולמטעים חקלאיים וכן דווח על מספר לא קטן של נפגעים. בשום אופן לא מדובר על עלעו

נעשה באהבה ע"י © כל הזכויות שמורות 2022 
ההודעה נשלחה בהצלחה!
נציגנו ישובו אליכם בהקדם, תודה